Teoria a Praktyka

Koncentrator tlenu urządzenie niezbędne w naszym życiu pojawia się w naszym domu i staje przyjacielem gdy pojawią się problemu zdrowotne. Choroby płuc, niewydolność oddechowa, a także problemy z sercem. Fakty i mity koncentratora tlenu postaramy się rozwiać w poniższym artykule.

APARAT TLENU WSPOMAGAJĄCY ODDYCHANIE – JAK DZIAŁA ORAZ CO TO JEST

Generator tlenu nazywany również aparatem tlenu, a specjaliści znają jego etymologię pod nazwą koncentrator tlenu ( ang. oxygen concentrator). Aparat medyczny służący do podawania odpowiedniej dawki w odpowiednim stężeniu tlenu. Tlen który nas otacza składa się w 78% z azotu, a w 21% procentach z tlenu oraz posiada marginalne śladowe ilości pozostałych gazów. Nasz bohater twórca życiodajnego tlenu absorbuje azot z pobieranego otoczenia dzięki czemu do organizmu trafia tlen czysty , tlen medyczny który przekracza stężenie 94%. Sprzęt do produkcji tlenu ma jednak większy zakres funkcji. Filtruje, oczyszcza, koncentruje oraz nawilża tlen który wpływa do naszego organizmu poprzez wąsy tlenowe lub maseczkę tlenową w zależności od wyboru jaki podejmie pacjent. 

Do zwilżenia tlenu montuje się na koncentratorze zwilżacz, pojemnik na wodę destylowaną bądź przegotowaną. Urządzenia dobrej klasy pracują praktycznie 24 h czy w placówkach medycznych czy naszych zaciszach domowych dostarczając w czasie jednej minuty tlen o stężeniu 0,5 – 5 l. Dawkę jaką przyjmujemy ustala lekarz podczas konsultacji. Koncentrator tlenu to bezpieczny wybór i alternatywa dla butli z tlenem. Najczęściej je widzimy na filmach lub w telewizji lecz jednak stosuje się je w odosobnionych przypadkach, a w dzisiejszych czasach idealnie nadają się dla płetwonurków niż naszych bliskich. Urządzenia tlenu są bezpiecznie, lekkie, bardzo łatwo je transportować oraz nie zagrażają wybuchem. Najważniejszą jednak różnicą jest to, że w butli tlen się kończy, lecz w generatorze tlenu powstaje non stop. Aparaty tlenu są bardzo proste w obsłudze i osoba starsza bez problemu poradzi sobie z obsługą. Nawet osoba nieobyta z elektroniką gdyż urządzenie jest łatwiejsze w obsłudze niż telewizor czy radio. Nie wspominających o tych z dzisiejszych czasów smart.

Kiedy należy skorzystać z koncentratora tlenu ?

koncentrator przenośny, Tlenoterapia domowa

Jeżeli w naszym organizmie lub naszych bliskich pojawiają się schorzenia kardiologiczne, wskazania pulmonologiczne lub onkologiczne.
Do najpoważniejszych, w grupie 1 wskazanych zaliczamy

  • POChPprzewlekła obturacyjna choroba płuc
  • astma oskrzelowa
  • mukowiscydoz
  • rak płuc
  • dysplazja oskrzelowa- płucna
  • zwłóknienie płuc

Zwiększone zapotrzebowanie na tlen do oddychania stosuje się również podczas chorób z problemami lub wadami serca. Możemy zaliczyć do nich zaburzenia takie jak:

  • Nadciśnienie
  • Niedociśnienie
  • Niewydolność krążenia
  • Zwłóknienie mięśnia sercowego
  • Dusznicę bolesną
  • Bóle sercowe w klatce piersiowej

U osób które są podczas trwania chorób onkologicznych stosują koncentrator tlenu zdecydowanie poprawia się ich samopoczucie oraz korzystnie wpływa na ogólną pomoc i jakość życia chorego. Tlenoterapia znajduje również zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycy i często u osób z różnymi schorzeniami stosuje się ją również, a niekiedy przenosi na codzienny grunt domowy DLT. (domowe leczenie tlenem). Medyczny tlen podaje się u pacjentów rehabilitacyjnych po różnych zabiegach, podczas menstruacji lub menopauzy, zastosowanie znajdzie również podczas zwiększenie się objawów alergii. Ostatnie badania pokazują również, że koncentrator tlenu znajduje zastosowanie podczas stanów bezsenności (insomnia), chronicznego zmęczenia oraz coraz częściej u osób borykających się z długotrwałym stresem, nawracającymi bólami głowy, poprawiają kondycję w tym również psychiczną w stanach depresyjnych lub zaburzeniami psychicznym. Co ciekawe możemy stosować tlenoterapię również u osób z problemem skupienia uwagi.

koncentrator tlenu stacjonarne wypożyczalnia serwis

Jaki koncentrator tlenu będzie odpowiedni ?

Zazwyczaj stosuje się i mamy do wyboru koncentrator tlenu stacjonarny oraz koncentrator tlenu przenośny (mobilny)

  • Mobilny i przenośny koncentrator tlenu – urządzenia małe oraz lekkie często specjalnie wyprofilowane aby jak najbardziej były użyteczne. Służą do podawania tlenu poza domem. W przypadkach takich jak spacer wizyta u lekarza, zakupy, transport do innego miejsca. Aparat tlenu przenośny często ma na wyposażeniu dwa rodzaje możliwości ładowania akumulatora z sieci energetycznej lub gniazda zapalniczniki samochodu. Oczywiście tlenoterapia w tym wypadku nie jest tak produktywna jak w przypadku stacjonarnego generatora tlenu. Jest to awaryjny sprzęt, okazjonalny i to metoda uzupełnienia tlenoterapii stacjonarnej. 
 
  • Stacjonarny koncentrator tlenu – bardzo wydajny, niezawodny  oraz pozwalający na pewną swobodę poruszania się. Ostatnie aparaty tlenu nawet są muśnięte przez projektantów, by wtapiały się w tło naszego mieszkania oraz nie zwracały uwagi. Po prostu stają się przyjazne i zanikają w otoczeniu naszego domu. Mimo dużego rozmiaru oraz wagi pracują efektywnie zapewniając niezbędny osobom tlen. Warto również zapytać o koncentrator stacjonarny ale na kółkach co pozwoli nam na lekkie przemieszczanie go w granicach pomieszczenia. Dlaczego rezygnować z dobrego obiadu jeżeli możemy spokojnie obrać ziemniaki i mieć wydajne źródło tlenu przy sobie. Warto jednak wszystko dobrze przemyśleć i zachować umiar i bezpieczeństwo podczas korzystania z koncentratora aby nie doprowadzić do tragedii.

Jak właściwie korzystać z koncentratora tlenu ?

Po podłączeniu do zasilania koncentratora tlenu stacjonarnego lub przenośnego. Należy upewnić się, że kubeczek nawilżacza posiada odpowiedni poziom wody. Zalecamy pomiędzy dwoma kreskami utrzymywać odpowiedni poziom wody destylowanej bądź przegotowanej. Należy korzystać z opcji nawilżania aby zapobiec wysychaniu śluzówki. Uruchamiamy aparat tlenu ustawiamy odpowiedni poziom przepływu oraz zakładamy wąsy tlenowe bądź maskę.

Jak często i długo mogę używać koncentrator tlenu ?

 

Tlenoterapię zawsze należy skonsultować najpierw z lekarzem prowadzącym. Czas jej trwania oraz używanie koncentratora tlenu powiązane jest z charakterem choroby. W niektórych przypadkach jak osoby chore na POChP mają zalecane codzienne podawanie tlenu nawet przez 12 godzin. Wyjątkowi pacjenci w trudnych przypadkach zalecane mają przyjmowanie tlenu nawet przez całą dobę.

 

Jak przepływ ustawić aparatu tlenowego ?

Zalecenia przepływu tlenu oraz dawce podejmuje lekarz specjalista. Jeżeli mamy oddalony termin wizyty bezpieczny przepływ tlenu jaki warto ustawić na aparacie tlenu to 1,0-1,5 l/min.

Jaką wodę stosować w nawilżaczu ?

Najlepszą do stosowania oraz zalecaną jest woda destylowana.  Łatwo dostępna na stacji benzynowej, hipermarkecie czy w pobliskim sklepie. Możemy używać również wody przegotowanej ale należy uważać na zbierający się kamień gdy z czasem może zatykać końce nawilżacza bądź nawet same wąsy tlenowe.

Gdzie wynająć koncentrator tlenu ?

Ceny aparatów stacjonarnych oraz przenośnych wąchają się  od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Warto dla osoby z mniej zasobnym portfelem rozważyć decyzję o wynajmie krótko, bądź długo terminowym aparatu tlenu. W Koncentratory tlenu Sp. z o.o. mamy ofertę na wypożyczenie koncentratora tlenu stacjonarnych i przenośnych. Posiadamy różne marki w tym najlepsze na rynku Niemieckie oraz Amerykańskie aparaty tlenu. Zapewniamy fachową obsługę, instalację oraz profesjonalne przeszkolenie na miejscu oraz zdalnie z obsługi generatora tlenu. Posiadamy urządzenia z przepływem w zakresie 0,5-12 l/min oraz wzorową koncentracją tlenu do 96-97%. Dla naszych klientów zawsze proponujemy aparaty tlenu energooszczędne zapewniający niski poziom hałasu. Nie posiadamy na stanie koncentratorów słabej jakości oraz chińskich.


Ile prądu zużywa aparat tlenu ?

Dobrej marki i jakości koncentrator tlenu (przenośny i stacjonarny) zużywa prądu na poziomie 35-40 W. Niektóre modele aparatów pozywają na pracę zmienną akumulatorową oraz sieciową.

Tlenoterapia, domowe leczenie tlenem, aparat tlenowy stacjonarny